Dětský karneval u nás

Dětský karneval u nás, aneb vodníkovo království...

27.2.2014

Karneval pro dospělé je ještě v živé paměti - vždyť byl před několika dny a už je zde karneval další, tentokráte dětský. Pro letošní rok je tato akce svým způsobem vyvrcholením plesové a zábavové sezóny. A tak jsme se všichni těšili. Ono, sledovat ty malé špunty, jak se tváří důležitě ve své masce a jak jí věří, je vlastně pěkné.

Pořadatelem akce jsou bystřanští hasiči (SDH Bystré) a sokolové (TJ SOKOL Bystré). Akce byla vyhlášena jako nedělní (23.únor 2014 od 15:00 hodin).


Jako vždy - připravený velký sál a v něm mladí v plné práci - připravují zítřejší akci. Výzdoba stropů a stěn byla zachována, co však přibylo, bylo velké množství různých pomůcek, bedny s šustícími pytlíky s tombolou a navíc obrovské modré plachty. Trochu jsme se zajímali, na co ty plachty vlastně budou potřeba a odpověď - "to bude voda" nás mnoho neuspokojila. Fantazie už začala kreslit louže vody na parketách sálu - no katastrofa! Naštěstí se ale posléze ukázalo, že ona modrá plachta bude vyjadřovat vodní hladinu a o vodu ve skutečnosti nepůjde. No sláva...!

Takže - neděle je zde a první Šmoulové, princezny a příšerky jsou ve dveřích. Dospělý doprovod je raději preventivně usměrňuje a uklidňuje, ale uhlídejte to... malí si dobře pamatují velkou loňskou akci a mají velká očekávání - co budou hrát? jak budou soutěžit?

A kde je ten vodník? Žádný není, tedy alespoň na začátku celé akce. Zahájil ji David a hned navazoval komunikaci s dětmi. Zavedl řeč na téma vodník a nechal si poradit, jak vlastně takový vodník z pohádky vypadá. Děcka se překřikovala a pomohla nadefinovat vizáž správného vodníka. David se dle pokynů dětí převlékl a vystrojil - a vodník byl zde. A pak, že nebude.

Aby bylo vidět, kolik dětí, kolik masek je vlastně přítomno, zahájily se hry společným fotografováním. No, dětí - masek, bylo skutečně požehnaně - napočítali jsme 75 masek. Však se podívejte...

A pak to začalo - pomocnice nového vodníka - vodní víly Lucka, Hanka, Alča, Lucka a Terka přitáhly pořádnou modrou plachtu a pravá vodní hladina pokryla velkou taneční plochu.

Předškoláci plnili první úkol a to lovit v rybníku (pod plachtou) ryby (zmačkané papírové koule). To bylo radosti a výskotu. Vyhráli všichni - samozřejmě a šlo se do druhého kola. Tentokrát žáci 2. a 3.třídy lovili v bazénku, plného papírových koulí, plastové rybičky. Tentokráte museli pracovat na malé ploše a chvílemi to vypadalo, že dětský bazének nepřežije útok školáků. 

No a do třetice - víly vytvořily z plachty vodní příkop, rozdělily sál na dvě poloviny a starší školáci měli za úkol přeházet na druhý břeh co nejvíce kamenů (papírových koulí). No - vznikla velká mela, papíry létaly sem a tam, někteří odvážlivci "skákali" až do vody a víly měly co dělat, aby zajistily jejich bezpečnost a celistvost plachty.

Naštěstí se dal vzniklý nepořádek rychle uklidit - stačilo jen naházet všechny papíry na plachtu a tu odtáhnout do zázemí. A bylo...

Tance - neodmyslitelná část každého plesu. Však se také děti hned chytaly, jakmile zazněla hudba a víly znázornily taneční pohyby. Všechny děti je s radostí a vehemencí následovaly. A vůbec nikomu nevadilo, že není přítomen žádný speciální DJ nebo živá muzika. To se Jirka na pódiu činil. Však měl k tomu připraven detailní seznam akcí, pěkně jednu po druhé a k nim vybrány speciální písničky pro děti. 

Změna!...Víly mají v ruce různě tvarované balónky a pomocí bublinkostroje vyrábějí řady křehkých bublinek - tak málo a tolik dětské radosti!! Nakonec se mezi dětmi objevily i nafouknuté balónky. To už šlo o další hru - předávání balónků v řetězu dětí. 

Čas letěl jako o závod a na řadě byl velký taneční had. Víla Hanka to vzala s dětským hadem i přes výčep a had zastavil na chvilku provoz - ale nikdo se nezlobil - děti jsou děti.

Tombola - očekávaná část každého dětského bálu. Děti svíraly ve svých rukách své lístečky a toužebně čekaly na to své číslo. A někdy s nimi i jejich rodič, to v případě, že si dítě s čísly ještě nebylo jisté. Ale výhra byla připravena pro všechny. Výherci postupně přibíhali ke stolu a za pomocí víl si vybírali ten svůj balíček s překvapením. Po vydání poslední výhry se několik dětí vzdálilo a sál se trochu uvolnil. 

A následovaly další soutěže - tentokráte se na sále objevily koloběžky a pro menší malá autíčka. Soutěžilo se v jízdě zručnosti - slalomu. Pro jiné děti byla připravena soutěž v namotávání provázku, nebo ve stavění komínu z dřevěných kostek.

A v zázemí - tam se pro vyhladovělé připravoval výborný párek v rohlíku a k dostání bylo i něco sladkého na zub.

Poslední soutěží - to už bylo kolem 18.hodiny - byla soutěž v hádání postupně odkrývaných obrázků pohádkových postav. Tentokráte se do soutěže přihlásila skupina dospělých proti skupině dětí. Nejprve měli navrch dospělí, někteří přímo excelovali při odhadování pohádkových postav, ale nakonec dětská část svými znalostmi ty dospělé jednoduše převálcovala. Na to byly víly ale připraveny a na stole se objevilo pravé dětské šampaňské...

S postupujícím časem počet dětí pomalu řídnul. Poslední však nakonec pomohli organizátorům uklidit. To odpoledne dopadlo opět na jedničku. Děti se vyřádily a o to šlo nejvíce.