Maškarní bál 2014

Postavy z říše pohádek a snů - i to je u nás možné

20.2.2014

Prostě - SOKOL Bystré uspořádal již tradiční maškarní zábavu a jak jinak, než u nás, na Bystrém U Toflů... tentokráte na téma škola a školní výuka v původním balení.

A tak jsme mohli my a s námi i všichni naši hosté navštívit  "pravou" sborovnu vyzdobenou fotografiemi představitelů státu na stěně. Dále jsme si zopakovali z plakátů ,které visely na zdech sálu, pravidla gramatiky, a také jsme si mohli zkusit základní počty na pravém kuličkovém školním počítadle.

Prostě a jednoduše, návrat do školních škamen se u nás udál v sobotní noci dne 15.února 2014 a kdo byl přítomen, nelitoval.


Celá akce se připravoval dlouho před zahájením. Vždyť připravit vše potřebné a přeměnit sál a naše "Peklo" v pěknou a útulnou školu i se sborovnou s decentním barovým pultem, není jen tak. A i z těchto důvodů bylo na sále nejvíce živo v pátek večer. Nakonec organizátoři ze Sokola přinesli a rozmístnili všechny rekvizity, na stěny rozvěsili pro školu nezbytné gramatické mapy a obrazy a mohlo se začít.

Začátek byl jasný - sobota v sedm večer.  A také ano, ve stanovenou hodinu se ve dveřích začaly objevovat roztomilé školačky, pionýrky, školníci a údržbáři. Na sále v té době již kroužila "pravá" maketa červeného Forda, nebo (Opla?) a procházelo se roztomilé a nevinné mimino s cigaretkou v jedné a rumíčkem v druhé ručičce.

Upřímně - většina postav bylo možné jednoduše identifikovat - takový upír, nebo mumie, to je jasné, ale kdo je schován za tím přestrojením? To byl problém podstatně větší.

DJ Tomáš Magdoň přitáhl kromě nezbytné světelné a zvukové aparatury ještě tři obrovské lodní kufry a v nich neskutečnou hromadu "CDček". A také hned z počátku udával tempo a takt. Hosté se nenechali dlouho pobízet, a tak se parket posléze zaplnil skotačícími žáky základní školy a dozorujícími školníky.

Na vstupu se objevil i pravý Igor Hnízdo s vyleštěnými gumáky, pardon, koženými botami a nezbytnou rákoskou na vyplácení nezbedných žáků.

Místo kulturní vložky organizátoři vyzvali všechny přítomné masky, aby se postupně představily. Nakonec z představování byla poměrně pěkná zábava, která zapadla do celé koncepce maškarního bálu.

Tanec stíhal tanec, chvílemi se zdálo, že DJ ani přestávky nedělá a nenechá hosty oddychnout. Pro chvíli oddychu byla však připravená "sborovna", kde bylo možné za menší obnos (nepatrná drobná mince) získat rozhřešení v podobě dobrého štamprlete (malé skleničky). A že sborovna byla neustále obsazená, je jasné, zajímavé však je, že do sborovny zavítaly i zmíněné školačky a objevila se tam i jiná, ve sborovně ne právě běžná individua.

Soutěžní část večera získala zasloužený zájem hostů - židlový tanec je plný zvratů a dynamiky. Z původního velkého počtu soutěžících dvojic se do závěrečného tance probojovaly dvojice dvě - závodníci (oba chlapi, není to proti pravidlům?) a studenti (zřejmě středoškoláci, nebo alespoň deváťáci) a nakonec tu jedinou židli získala sympatická, školní, dvojice. Vítězům patřila pravá "žitná".

Další součástí byl test úplnosti a dokonalosti předávaných informací mezi členy soutěžních družstev. Zde se ukázalo, že zřejmě již není dobrá doba na testy podobného ražení, neboť původní text a text po druhém předání jakoby nepatřily k sobě. Ale i zde se všichni pobavili a vítězné družstvo chlapů (jak jinak) obdrželo opět láhve dobrého a jistě výživného obsahu.

Soutěž o nejlepší masku byla zakončena málem hned na začátku - hodnotící komise, v zastoupení svého předsedy, totiž nenašla svůj výběr. No, seznam vítězů byl nakonec nalezen v té poslední kapce jeansů (pevné plátěné kalhoty, texasky, rifle). A tak chvilka napětí a postavy typu "hrozen", "mimino", "pionýrka", "prasnice", smrtka", strašák do zelí", "osobní vozidlo", "černoch" si zasloužily velký potlesk. Nejlepší maskou však byl vyhlášen "autobus Bystré U Toflů", který byl plně obsazen hned několika cestujícími. Legrace byla, když maska "osobní auto" gratulovala multimasce "autobus". To obě masky musely pěkně "zaparkovat" vedle sebe, aby na sebe řidiči dosáhli. Slavnostní jízda "autobusu" kolem výčepu bylo logickým završením soutěže. Vítězné masky byly oceněny (privátní wellness, dvě hodiny výkopových prací bagrem a láhve dobrého vína).

Sál se, po výzvě DJ (pouštěč hudby), opět naplnil, a když se maska "hroznové víno" odstrojila a vypustila do prostoru své hrozny (balónky), nebylo pochyb, že je zábava v plném proudu.

Vyvrcholením večera bylo losování tomboly. To bylo na chvíli na sále prázdněji a uši si od hlasité hudby mohly odpočinout. Všechny výhry byly rozdány a výhry největší (privátní wellness, vyhlídkový let a dva metry dřeva) našly své šťastné majitele. 

To již bylo po půlnoci, ale zábava stále pokračovala, některé masky se již odstrojily, některé se ale vytrvale maskovaly. Nakonec to vlastně bylo jedno, maska nemaska, hlavně, že je zábava....

Prostě a jednoduše, prohlédněte si v klidu sadu fotografií - nepotřebují komentář.
A pro ty, co toho ještě nemají dost - jako bonus, mrkněte se i na spřízněný WEB www.janovice-bystre.cz